Riigikogu valimised 2023

Eestis toimuvad riigikogu valimised 5. märtsil 2023.

Loe lähemalt: https://vm.ee/riigikogu-valimised-2023

Välismaal on hääletamise õigus nii alaliselt välisriigis elavatel Eesti kodanikel kui ka ajutiselt välisriigis viibivatel Eesti kodanikel, kes on kantud valijate nimekirja.

Püsivalt välisriigis elaval valijal peab olema määratud valimisringkond. Kui see on määramata, siis ei ole Sind ka valijate nimekirjas. Selleks, et kontrollida, kas Sul on valimisringkond määratud, tuleb pöörduda [email protected] ja teavitada võimalikult täpselt oma viimane elukoht Eestis.

Kui Sa ei ole Eestis elanud, palun edasta [email protected] võimalikult täpselt oma vanemate või vanavanemate viimane elukoht Eestis.

Valimistel saab hääletada ainult valimisringkonna andmete olemasolul, mistõttu soovitame juba varakult andmed korrastada.

Gruusias ja Armeenias on Eesti kodanikul hääletamiseks kolm võimalust:

Toimub veebilehel www.valimised.ee ööpäevaringselt ajavahemikul:
27. veebruar 2023 kell 9.00 – 4. märts kell 20.00

Elektrooniliseks hääletamiseks on vaja:

  • kas mobiil-ID-d või ID-kaarti ja arvutit, milles on ID-kaardi kasutamiseks vajalik ID-tarkvara
  • kehtivaid mobiil-ID või ID-kaardi sertifikaate
  • PIN1- ja PIN2-koode

Kui ID-kaart on olemas ning sertifikaadid kehtivad, aga ei leia kehtivaid PIN-koode üles või oled need unustanud, siis uusi PIN-koode saab taotleda saatkonnast.

Kui ID-kaardi lugeja puudub, siis palun pöördu saatkonda e-maili või telefoni teel.

  • Kirja teel hääletamine

Hääletamistaotlus (prindi Kirja teel hääletamise taotlus) peab olema saabunud Eesti saatkonda Tbilisis hiljemalt 3. veebruariks 2023. Taotlus koos isikut tõendava dokumendi koopiaga Sinu isikuandmetega leheküljest palume saata aadressile:

Embassy of Estonia in Tbilisi
Kita Buashidze 4, Saburtalo
0171 Tbilisi
Gruusia

Saatkond saadab valijale hääletamiseks vajalikud ümbrikud, sedeli jms, mille valija nõuetekohaselt täidab ning seejärel saadab saatkonnale tagasi hiljemalt 15. veebruariks 2023.

  • Hääletamine Eesti suursaatkonnas Tbilisis

Saatkonnas saab hääletada ajavahemikel:

  • 19. veebruar 2023 kell 12.00 – 14.00
  • 22. veebruar 2023 kell 12.00 – 14.00

 

Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument! Palun kontrolli aegsasti, et Sinu Eesti kodaniku dokument (pass või ID-kaart) kehtib ka hääletamise päeval.